На уроці англійської вивчаємо кольори веселки.
Вивчаємо англійську цікаво.
Prepositions of Time
-
- 9 клас
- Тема. Визначні
місця Гласгова.
- Мета. Формування навичок аудіювання та
усного мовлення.
- Практична: ознайомлення учнів з
визначними місцями Гласгова за допомогою тематичних текстів та презентації на
ноутбуці, формування навичок аудіювання та усного мовлення, збагатити
словниковий запас учнів.
- Розвиваюча: розвивати навички аудіювання, усного мовлення, логічне мислення, вміння працювати в парі.
- Виховна: виховувати естетичні смаки
учнів, розширити їх кругозір.
- Обладнання: підручник, картки,
ноутбук з презентацією, карта міста, робочий зошит.
- Хід уроку
- •Організаційний
момент.
- T. Glad to see you! Who is absent?
What date is it today? Today the topic of our lesson is Glasgow Heritage
- •Мовленнєва зарядка.T. To start with I want to ask
you some questions:
- 1. What is heritage?
- P. A heritage is the
history, traditions and qualities that a country or society has had for many
years and that are considered an important part of it is character.
- 2. What kind of
places are the World Heritage sites?
- P. World Heritage sites are
places of international importance for the conservation of mankind’s cultural
and natural heritage.
- 3. How many sites of
Scotland belong
to the World Heritage sites?
- P. There are many cities which
belong to Scotlan.
- 1. Вивчення нової лексики до
теми (ст.109 P.B.)
- 2. Ознайомлення учнів із
картою Шотландії.
- T. Glad to see you! Who is absent? What date is it today? Today the topic of our lesson is Glasgow Heritage
-
3. Аудіювання.
1)
Pre-listening
T. I offer you to see
some of these places. Your task is to guess these places.
1. Caledonia Road
Church
2. Glasgow Parish
Church
3. Kelvingrove Art
Gallery
4. Mitchell Library
(Учням демонструють визначні місця на ноутбуці).
T. So you know the
names of these plases and today we are going to listen to the text about them
and enrich your knowledge.
2) Прослуховування тексту. P.B. (p.108, 109)
-
3) Post - listening.
-
1. Is Glasgow a big city?
-
2. When was the city founded?
-
3. What made it an important educational city?
-
4. What made Glasgow a successful city?
-
5. What are the leading industries of Glasgow?
-
6. What museums are ther in the city?
-
4)To
watch a presentation “The Glasgow Heritage”
-
5) Формування навичок усного мовлення.
-
T. You task was to make reports about the places of interest of
Glasgow . Now we are going to listen to the repost.
-
Row 1 —
Caledonia Road Church
Row 2 — Glasgow Parish Church
Row 3 — Kelvingrove Art Gallery
-
4. Робота в парах.
-
Учні ожержують картки з пропущеними
словами в реченнях
– їх завдання вставити слова.
-
T. Now I am going to give you
the cards. Your task is to fill the worlds into the gaps from the list above.
- 1.
Glasgow is the
largest city of ( London , Glasgow , Scotland ).
- 2. There is (Kelvingrove
Art, National Gallery)
- 3. What is the biggest library of
Glasgow ? (Mitchell,
Tussaud’s, Picasso).
- 4. There is a ( Clade,
Irwell, Mersey) River in
Glasgow. here
- Homework. T. Your task is to
write a composition about one of the places of
Glasgow.
-
-
-
3. Аудіювання.
1)
Pre-listening
T. I offer you to see
some of these places. Your task is to guess these places.
1. Caledonia Road
Church
2. Glasgow Parish
Church
3. Kelvingrove Art
Gallery
4. Mitchell Library
(Учням демонструють визначні місця на ноутбуці).
T. So you know the
names of these plases and today we are going to listen to the text about them
and enrich your knowledge.
2) Прослуховування тексту. P.B. (p.108, 109)
-
3) Post - listening.
-
1. Is Glasgow a big city?
-
2. When was the city founded?
-
3. What made it an important educational city?
-
4. What made Glasgow a successful city?
-
5. What are the leading industries of Glasgow?
-
6. What museums are ther in the city?
-
4)To
watch a presentation “The Glasgow Heritage”
-
5) Формування навичок усного мовлення.
-
T. You task was to make reports about the places of interest of
Glasgow . Now we are going to listen to the repost.
-
Row 1 —
Caledonia Road Church
Row 2 — Glasgow Parish Church
Row 3 — Kelvingrove Art Gallery
-
4. Робота в парах.
-
Учні ожержують картки з пропущеними
словами в реченнях
– їх завдання вставити слова.
-
T. Now I am going to give you
the cards. Your task is to fill the worlds into the gaps from the list above.
- 1.
Glasgow is the
largest city of ( London , Glasgow , Scotland ).
- 2. There is (Kelvingrove
Art, National Gallery)
- 3. What is the biggest library of
Glasgow ? (Mitchell,
Tussaud’s, Picasso).
- 4. There is a ( Clade,
Irwell, Mersey) River in
Glasgow. here
- Homework. T. Your task is to
write a composition about one of the places of
Glasgow.
-
-
3. Аудіювання.
1)
Pre-listening
T. I offer you to see
some of these places. Your task is to guess these places.
1. Caledonia Road
Church
2. Glasgow Parish
Church
3. Kelvingrove Art
Gallery
4. Mitchell Library
(Учням демонструють визначні місця на ноутбуці).
T. So you know the
names of these plases and today we are going to listen to the text about them
and enrich your knowledge.
2) Прослуховування тексту. P.B. (p.108, 109)
3) Post - listening.
1. Is Glasgow a big city?
2. When was the city founded?
3. What made it an important educational city?
4. What made Glasgow a successful city?
5. What are the leading industries of Glasgow?
6. What museums are ther in the city?
4)To
watch a presentation “The Glasgow Heritage”
5) Формування навичок усного мовлення.
T. You task was to make reports about the places of interest of Glasgow . Now we are going to listen to the repost.
Row 1 — Caledonia Road Church
Row 2 — Glasgow Parish Church
Row 3 — Kelvingrove Art Gallery
4. Робота в парах.
Учні ожержують картки з пропущеними
словами в реченнях
– їх завдання вставити слова.
T. Now I am going to give you
the cards. Your task is to fill the worlds into the gaps from the list above.
Конспект уроку «Лондон — столиця
Великобританії.» 6 клас
Тема: Лондон — столиця Великобританії.
Мета: Практикувати
учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального уявлення й максимально
повного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому. Підготувати учнів до
самостійного висловлювання на основі змісту прослуханого тексту.
Обладнання: підручник, карта Лондона, види Лондона на кольорових слайд шоу (ноутбук),
підручник, робочий зошит.
ХІД УРОКУ
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання. Організація класу.
T: Good morning, children. I am glad to see you. I am
fine today. How are you?
2. Оголошення теми та мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності чнів.
We’ve got an unusual lesson
today — London
sightseeing tour. Would you like to pretend to be a participant of a tourist
group inside the beautiful double-decker bus? О. K. We are going to do sightseeing and learn a lot of interesting
things. By the end of the lesson you should be able to:
- to identify main ideas and details from the text
for listening;
- to participate in common conversational exchanges
about the topic of today’s lesson.
Уведення в іншомовну атмосферу.
Look at the pictures. «London
sightseeing tour».
Do you like these London sightseeing?
Read and translate.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Listening Пред’явлення тексту для аудіювання «London sightseeing tour».
1. Pre-Listening Activities. Етап підготовки до слухання тексту.
а) Listen and repeat.
1.
Elizabeth Tower 2. Buckingham Palace
3. Westminster
Abbey 4. Tower of London and Tower Bridge
5. Trafalgar Square 6. Prince Albert Memorial
7. The British Museum
8. Cathedral of St. Paul
8. London
National gallery 9. Ferris wheel
"London
Eye"
б) Listen the text Ex. 2(b) p. 161
2. Прослуховування тексту з метою отримання загального
уявлення про його зміст.
Т: Listen to the text «London Sightseeing Tour». Look at the map of London and try to find the
places which we’re going to see.
Hello, ladies and gentlemen!
We welcome you to London .
London is one
of the largest cities in the world. About seven million people live here. London is more than two
thousand years old. Every
year, more than nine million people come from countries all over the world to
visit London .
They go to the theatres and museums; they look at interesting old buildings,
many of them are hundreds of years old; they sit or walk in the beautiful
parks, or have a drink in a pub. They go to Oxford
Street to look at the shops. London ’s
most famous sights are Tower
Bridge , Big Ben and the
Houses of Parliament, Trafalgar
Square and St. Pauls’ Cathedral. You’ll see all
these places and much more of London
from our red double-decker. We start from Trafalgar Square , the main square of
central London ,
where a number of famous buildings and monuments, including the National
Gallery and Nelson’s Column are situated. The square is popular with visitors,
who come to relax by the fountains there or to feed the pigeons. Nelson’s Column is
a tall column nearly 185
feet (44
m ) high with a statue of Admiral Nelson who defeated the
French at the Battle of Trafalgar in 1805. To the left of us you can see
the National Gallery. It has got a fine collection of European paintings. Now we are coming
to Piccadilly Circus . It is the meeting point
of six streets. It is famous for its brightly lit neon advertisements an night. We’ve just passed
Piccadilly Circus and now we are making our way to Buckingham Palace .
Look right. We are passing Hyde Park . Hyde
Park has got a lake in the middle called the Serpentine, and you can take a
boat out on the water. It is a good place to get away from the crowds and the
noise of the city. You
can listen to the speakers at Speaker’s Corner near Marble Arch. People from all
over the world come and speak here. You can ask a speaker some difficult
questions if you like. Or you can stand on a box and speak to some of the
listeners! Now
we are at Buckingham
Palace . It is the London home of the
Qur.cu. When the flag is flying on the top she is at home. Look, they are
changing the Guard. It happens every day at 11. 30 a . m. We have just turned
left and you can see St. James’ Park. It is one of the royal parks. Here you can see
pelicans and ducks. In
front of you you can see the Houses of Parliament and Big Ben. The Houses of
Parliament is the seat of British government. It is a very large Gothic
building. It stands on the left bank of the river Thames
and is 984 ft (280 m ) in length. There is only one
building there, but it is called the Houses because it is divided into two
Chambers — the House of Commons and the House of Lords. Big Ben is the name of the
huge clock on the Clock Tower of the Houses of Parliament. The Clock is 313 ft high and 41 ft square. In a moment you
will see Westminster Abbey. It’s a royal church. Here you can see the tombs of
many British kings and queens and famous people. Now we are crossing Tower Bridge
over the river Thames . From here you can see the Tower of London . It was a fortress, a royal
palace and later a prison. It is a museum now. There are a lot of interesting
collections in the Tower
of London . The ravens are
another famous sight. The legend says that without them the Tower will fall.
The Raven Master is the person who gives them food. And now we are making our way
to the famous St. Paul ’s
Cathedral.
3. Answer the questions?
Is London one of the largest cities in the
world?
How old is this city?
What are London ’s most famous sights?
What is the main square of
central London ?
What gallery has got a fine
collection of European painting?
What place in London is the meeting point of six streets?
Is the Serpentine a lake or a
river?
The Houses of Parliament
stands on the left bank of the river Thames .
It is the seat of British
government. There is only one building there, but it is called
the Houses. Why?
What is Big Ben?
What is the Tower of London ?
б) Висловлювання учнів за ситуацією.
Т: You are on a visitor’s bus in London. Which place of interest do you
get off the bus to visit? Explain your choice.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework1. Домашнє завдання.
Впр. 5
с. 164
Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.
T: Did you like our London sightseeing tour?
Was it difficult for you to be a guide? Why?
My hobbies and interests. (5 клас)
-
to enrich pupils’ vocabulary;
-
to expend speaking skills of pupils through methods of
interactive activity (pair work, group work, free discussion);
-
to cultivate cooperative activity.
Equipment: books, cards with
tests, pictures, notebook with CD and DVD films.
Procedure.
I.
Introduction.
Greeting
and Aim.
T: Good morning! Today
we are going to speak about how you spend your free time, what you like doing
and how you rest. We’ll speak about your hobbies and pastime. You’ll learn some
new words and practice them in your speech.
II.
Main part of our lesson.
1.
Speech drill.
T: As the topic of our
lesson is “Hobby”, let’s read its definition. They say “Different people have different
hobbies. Tastes differ”. Is it true or false? Do you agree with these
words? What do you like to do?
P: I like to read
books.
Let’s memorize the poem: We like to read, we like to play,
We
like to study every day.
We like to
jump, we like to run,
We
like to draw and it is fun!
2. Check on Homework.
T: Your homework was make speak about
hobbies.
(pupils speak about hobbies).
T: Look at the
blackboard. There are cards with tests here. Read and guess
what hobby it is.
1. Some people like to
dance. Sometimes they go to special clubs and dance at home. They like to go to
discos. Dancing.
2. People like to go
to the stadium or to the sports ground. They can play football or hockey, swim
or run. Sport.
3. People like to sing
songs. Sometimes they go to the music school. They like to listen to song and
sing them. Singing.
4. People like to
collect some things, for example coins, stamps, magazines. Collecting things.
5. I know some people
who like to watch different kinds of films on TV. Watching TV.
3.
Speech exercise.
T: Now answer my
questions.
-
What do you usually do in your free time?
-
Are you fond of music?
-
What are you interested in?
-
What do you like to do? Why?
-
Do you like to read ?
-
What poem do you know about reading?
That opens many doors in front of
me!
4. Pair work.
T: Take turns to ask
your friend about his/her hobbies.
Do you…
… play any sports?
… cook?
… collect anything?
… read a lot?
… listen to music?
… play the piano?
5. Writing. Grammar.
Present Simple
Tense.
The affirmative form. The interrogative form. The negative form.
I play the guitar. Do I/you/we/they play tennis? I don’t play the
guitar.
He/She plays the piano. Does he/she play the piano? He/She doesn’t
play the piano.
We/You/They play tennis. We/You/They don’t play tennis.
T: Put these sentences
in the Present Simple Tense (affirmative, interrogative and negative forms).
1. The children (play)
volleyball.
2. Mary (play) the
piano.
3. Nelly and Victor
(play) badminton.
4. My elder sister
(play) the guitar.
5. Caroline (play)
basketball.
6. The boys (play)
hockey.
6. Relaxation.
We can jump, we can
swim,
We can fly, fly, fly up
to the sky
1,2,3 – hop.
1,2 3 – stop.
7. Phonetic
drill.
T: We
learn new words. Look at the blackboard.
Camera,
cartoon, coin, stamp, to collect, be fond of, be interested in, take pictures
(photos).
8. Reading . Group work.
T: Read and name the
boys’ unusual hobbies.
I am
Oleh Kryvoshapko. And I am at our School
Hobby Fair today. We can learn a lot about likes and interests of
our schoolchildren here. The pupil of the 5th form. Petro
Doroshenko, has got an unusual collection. He collects rocks. “Rocks are
beautiful,” says Petro. “Some of them have pretty colours. My smallest rock is
the most interesting. It is from the Pacific Ocean .
Borys Ivanchuk, the pupil of the 8th form, has an interesting
hobby: cartoon
animation. His new cartoon is called Pencil Man.
“Making Pencil Man is a lot
of work,” he says. “The cartoon has got 2000 drawings. Each one is just
a little
different. I use my camera to take a picture of each drawing. In the
film the
pictures move very quickly. That’s why Pencil Man looks like he is
moving”.
Borys is going to show his Pencil
Man at school on Tuesday at 3 o’clock in the
afternoon. Don’t miss the show!
T: Say if the sentences are true or false.
1. Olena is at School Hobby Fair. – false.
Oleh is at School Hobby Fair.
2. Petro collects
stamps and coins. - false . Petro collects
rocks.
3. Borys makes
cartoons. – true.
4. His new cartoon is
called Pencil Box. - false. His
new cartoon is called Pencil
Man.
5. Cartoon has got
2000 drawings. - true.
6. Borys uses his
computer. - false. Borys uses his camera.
9. Put the word – combinations in the correct order.
to play songs to read
to draw books poems to cook
TV
to sing to write
pictures football to watch food
10.Watching film about hobbies.
T: What hobbies do the
characters of the film have?
P: (baking, balet, plaing baseball, cooking, dancing, drawing, gymnastics
doing karate, plaing, watching TV...).
11. Role play.
Dialogical activity.
T: Let’s ask each other what you
are fond of.
- Do you have a hobby?
- Yes, I do.
- What is your favourite hobby?
-
My favourite hobby is…
- What are you fond of?
- I am fond of…
- Why?
- It is…
12. Jumbled letters.
T: Look on the
blackboard and guess what hobbies are hidden here.
1. suMci (Music)
2. agcDnin (Dancing)
3. protsS (Sports)
4. rvelTlniga
(Travelling)
5. tmoupCign (Computing)
6. adeRnig (Reading)
13. Look at the group of words and say which one
is odd:
a) stamps, coins, theatre,
badges;
b) volleyball, handball,
football, karate;
c) film, book, documentary,
cartoon;
d) magazine, book, film, newspaper;
e) sightseeing, cinema,
theatre, computer games.
What people can do with these
things?
a)collect, b)play, c)watch, d)read, e)go.
III.
Summarizing.
T: You’ve worked very well
today and you’ll get good marks. Now you see that many people have different
hobbies. They like to spend their free time in various ways and they can have
some hobbies at a time. For some people some hobbies can be interesting and
enjoyable, for the others they may seem dull and boring. We can say here that
tastes differ. Thank you for the lesson. See you soon.
Homework
PB Ex.3, p.61 (use the correct
verbs and the words below to make sentences).
COMPUTERS IN MY LIFE Computer
studies is a subject in many schools. Many young people have personal
computers. Ninety-six per cent of them are males of all ages. All of them spend
an average of twenty hours per week on home computers. The majority of the
adults also use computers at work. About one in three hundred computer owners,
so-called computer addicts, spends almost all his time using computers. All the
computer addicts are very educated. They have been interested in science and
technology from a very early age and they are usually very shy people who like
being alone.
TRAVELLING Millions of people all over the world spend their
holidays travelling. They travel to see other countries and continents, modern
cities and the ruins of ancient towns, they travel to enjoy picturesque places,
or just for a change of scene. It is always interesting to discover new things,
different ways of life, to meet different people, to try different food, to
listen to different musical rhythms.
CHOOSING AN OCCUPATION One of
the most difficult problems a young person faces is deciding what to do about a
career. There are individuals, of course, who from the time they are six years
old "know" that they want to be doctors, or pilots, or fire fighters,
but the majority of us do not get around to making a decision about an
occupation or career until somebody or something forces us to face the problem.
THE
OLYMPIC GAMES The
Olympic Games have a very long history. They began in 777 BC in
Хід уроку.
Тема: Мій день народження (1 клас).
Reading – read books.
Урок у 8 класі (О.Д. Карп'юк)
Тема: Преса в США.
Мета: повторити і активізувати лексику теми;
практикувати учнів у читанні;
формувати навички діалогічного та
монологічного мовлення;
навчати учнів писати дописи до газет;
виховувати пізнавальний інтерес.
І. Хід уроку.
1.
Привітання.
T: Good morning, pupils. I’m glad to see you
today. I hope you are fine.
Ps: Good morning, teacher. We are fine, thank
you.
2.
Повідомлення
теми та мети уроку.
T: Today we’ll speak about the contents of newspapers
and magazines, about the press in the USA , we are going to discuss what
different people prefer to read about. And at the end of our lesson you will
write a short article for a school magazine.
3.
Перевірка
домашнього завдання.
(учні читають тексти “ My
favourite newspaper or magazine”)
ІІ. Основна частина уроку
1. Reading . P.B. Ex.6
(p.101)
Бесіда з учнями.
T: You have already learned about British
newspapers and magazines. Do you know anything about American newspapers
and magazines? Can you name any of them? What are they about?
( учні ланцюжком
відповідають на запитання вчителя).
1.
Speaking.
1. Розвиток
умінь мовлення. Впр. 4 (с.101)
Робота в парах. Учні
розподіляють по парах залежно від того, порівнюють вони
журнали чи
газети.
Compare two newspapers/magazines using the
following points and your notes:
1) The
names of the newspapers/magazines __________________________
2) The
language it is published in __________________________________
3) The
country it is published in __________________________________
4) The
illustrations ____________________________________________
5) The
names of the headings ____________________________________
6) Your
impression about the newspapers/magazines ___________________
2. розвиток монологічного
мовлення Впр. 5 (с.101)
Учні самостійно протягом кількох хвилин готують
невеличку розповідь про одну із статей у журналі (газеті), яка є у них,
обов’язково зазначаючи її назву, тему (про що написано) та висловлюючи власну
думку щодо її популярності та актуальності. По закінченні часу троє – четверо
учнів уголос розповідають про обрані статті. Учитель слідкує за правильністю
граматичної будови речень.
COMPUTERS IN MY LIFE Computer
studies is a subject in many schools. Many young people have personal
computers. Ninety-six per cent of them are males of all ages. All of them spend
an average of twenty hours per week on home computers. The majority of the
adults also use computers at work. About one in three hundred computer owners,
so-called computer addicts, spends almost all his time using computers. All the
computer addicts are very educated. They have been interested in science and
technology from a very early age and they are usually very shy people who like
being alone.
TRAVELLING Millions of people all over the world spend their
holidays travelling. They travel to see other countries and continents, modern
cities and the ruins of ancient towns, they travel to enjoy picturesque places,
or just for a change of scene. It is always interesting to discover new things,
different ways of life, to meet different people, to try different food, to
listen to different musical rhythms.
CHOOSING AN OCCUPATION One of
the most difficult problems a young person faces is deciding what to do about a
career. There are individuals, of course, who from the time they are six years
old "know" that they want to be doctors, or pilots, or fire fighters,
but the majority of us do not get around to making a decision about an
occupation or career until somebody or something forces us to face the problem.
THE
OLYMPIC GAMES The
Olympic Games have a very long history. They began in 777 BC in Greece and took place every four years for
nearly twelve centuries at Olympia .
They included many different kinds of sports: running, boxing, wrestling, etc.
All the cities in Greece
sent their best athletes to Olympia
to compete in the Games. For the period of the Games all the wars stopped. So
the Olympic Games became the symbol of peace and friendship. In 394 AD the
Games were abolished and were not renewed until many centuries later.
3. розвиток
діалогічного мовлення Впр.
9 (с.103)
Учні в парах складають діалоги за завданням
вправи кілька хвилин. По закінченні
роботи дві – три пари
інсценізують складені діалоги перед класом.
1.
Writing.
Письмо. Впр. 10 (с.103)
Учні самостійно письмово виконують
завдання вправи протягом кількох хвилин. По закінченні роботи учні читають
написані за завданням вправи дописи.
2.
Проект. Учні в групах виконують
завдання проекту. Кожна пара
прочитавши уривок статті малює на аркуші паперу малюнки, які
підходять до тексту.
ІІІ. Заключна
частина уроку.
1. Домашнє завдання.
Впр. 1 (с. 52) письмово.
2. Підведення підсумків уроку.
Бесіда з учнями.
T: Did you like our lesson today? What activity did you like most? What
activity was difficult for you? Why?
Учні відповідають. Виставлення оцінок..
Конспект уроку англійської мови в другому класі
Тема: "Шкільне приладдя".
Вивчення нового лексичного матеріалу. Розвиток навичок
діалогічного мовлення.
урок
закріплення та узагальнення знань, умінь, навичок.
Вид уроку: урок-гра.
Вид уроку: урок-гра.
Мета: представити учням нові лексичні
одиниці з теми «School» і навчити застосовувати їх у мовленні; узагальнити та систематизувати
лексико-граматичний матеріал з теми: «
School »;
Тренувати учнів в складанні речень з опорою на наочність; повторити букви ; практикувати вживання слів та фраз; узагальнити і закріпити знання, набуті на попередніх уроках.
формувати уміння в учнів самостійно працювати над завданнями;
Тренувати учнів в складанні речень з опорою на наочність; повторити букви ; практикувати вживання слів та фраз; узагальнити і закріпити знання, набуті на попередніх уроках.
формувати уміння в учнів самостійно працювати над завданнями;
Розвивальна: розвивати лінгвістичні
здібності, увагу та уявлення, кмітливість та здогадку, мовленнєву компетенцію;
розвивати творчі здібності логічне мислення, мовну догадку;і та комунікативні навички.
Виховна: виховувати повагу до
співрозмовника ; до своїх товаришів. вчити керуватися емоціями в ігрових ситуаціях;
прищеплювати цікавість до навчання та інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: комп’ютер , картинки шкільних предметів, карточки-букви , картки з словами, підручники, робочі
зошити, кольорові олівці.
Хід уроку.
I. Початок уроку.
1.
Привітання.
Т: Stand up, please. Good morning, children!
P: Good morning, Good morning,
Good morning to you
Good morning, Good morning,
We are glad to see you.
2. Перевірка домашнього
завдання.
ІІ. Основна частина уроку
1)
Розвиток мовленнєвої діяльності. Сьогодні ми з вами повторимо назви шкільних
предметів і навчимося говорити англійською мовою про те що у вас в портфелях .
- We'll speak, read and write
and play.
Вчитель англійської мови:
Демонстрація
предметів, та називання їх англійською мовою.
- А тепер ми з вами
згадаємо, як називаються предмети, які знаходяться у ваших портфелях, але
англійською мовою. (Показ презентації «Шкільні речі», учні хором називають
відповідне до малюнку англійське слово).
2)ЧИ МОЖЕ ПОРТФЕЛЬ ГОВОРИТИ?
-
Як
ви вважаєте, діти, чи може портфель говорити?
-
Може!
— гукають одні.
-
Не
може! — заперечують інші.
-
А
ось ми з вами зараз перевіримо. Дайте, будь
ласка, мені чийсь
портфель. Так, портфель чистенький, жодної
подряпинки на його
боках. Як, по-вашому, господар портфеля — людина охайна?
-
Так!
-
Відкриємо
портфель, подивимось, що в ньому
всередині. Зошити і книжки охайні. У зошитах гарні оцінки. Як навчається його господар?
-
Добре!
-
А
цей портфель? Не охайний , в ньому безлад!
-
Діти
давайте допоможемо цьому хлопчику скласти портфель. Скажіть йому, що потрібно
взяти до школи. ( учень з закритими очима складає портфель , а діти підказують
йому).
-
А як англійською « візьми?»
-
Repeat after me, please- T a k e- Take a pen, take a pen, не забувайте про магічне слово “please”.
Take a pen, please. Take a book , please.
(Записують речення в зошити)
Take a book, please.
3) Письмо
-ми говорили багато про шкільні речі, зараз я роздам вам картки на яких ви повинні з’єднати слово з малюнком (робота в парах) .
А) З’єднай слово з малюнком ( стрілочками слово з малюнком)
-ми говорили багато про шкільні речі, зараз я роздам вам картки на яких ви повинні з’єднати слово з малюнком (робота в парах) .
А) З’єднай слово з малюнком ( стрілочками слово з малюнком)
Вставити пропущену букву.
Б) Прочитай і склади речення
It is a book
It is a book
It is a…
a pen
a ruler
a bag
a ruler
a bag
a pencil
4) Перевірка засвоєння ЛО у грі «Touch and guess» («Доторкнись та відгадай»).
- Let’s play a game «Touch and guess» (Спочатку учитель грає з 2-3 учнями, потім учні грають парами. Учні по черзі підходять
до столу учителя, заплющують очі, учитель дає в руки учневі мішечок з
предметами та літерами і питає «What is this?» Учень
має здогадатися, що за предмет у нього в руках та відповісти “This is a …..”)
5) Удосконалення навичок
аудіювання та розуміння тексту.
Т:
Let’s
play a new game. Listen and do.
Слухайте мої команди та виконуйе їх. Будьте уважні, окрім команд, я вимовлятиму
інші слова, на які вам не потрідно робити якихось рухів. Stand up! Sit
down! Blue pen. Take your pencil! Write! Open your pupil’s books! Close your
workbook!
6) Письмо. Перевірка навичок письма
Потрібно
поставити літери в правильному порядку, щоб утворилось правильне слово.
enp- _________
ookb-________
agb-________
cilpen-______
Гра «Правильний
та неправильний стілець»
Вчитель ставить
біля дошки два
стільці. Один стілець
буде «правильний» а
інший – «неправильний». Учні
діляться на дві
команди та стають
у два ряди
навпроти стільців. Вчитель показує
малюнок на називає
слово. Якщо назване слово
відповідає малюнку, кожен із
представників обох команд
повинен сісти на
«правильний» стілець. Але
якщо слово названо
невірно, то тоді потрібно
сісти на «неправильний» стілець. Бал
зараховується тій команді, учасник якої
встиг сісти першим
на вірний стілець.
III Заключна частина уроку
1) Домашня робота
-Повторити слова, літери.
2) Підведення підсумків уроку
-Учні скажіть , що ми сьогодні робили на уроці?
- Які завдання вам найбільше сподобались
- Діти, сподобалося вам на уроці, а що саме?
1) Домашня робота
-Повторити слова, літери.
2) Підведення підсумків уроку
-Учні скажіть , що ми сьогодні робили на уроці?
- Які завдання вам найбільше сподобались
- Діти, сподобалося вам на уроці, а що саме?
The lesson is over! Stand up!
Веселі фізкультхвилинки на уроках англійської мови.
Тема: Мої іграшки. Урок у 1 класі.
Мета: Формування предметних
компетентностей: активізувати мовний та лексичний матеріал учнів; ознайомити з
новими лексичними одиницями з теми; повторити вивчені літери алфавіту та
ознайомити з літерою Nn.
Формування ключових
компетентностей: формувати в учнів уміння працювати з підручником і
зошитом-прописом; стимулювати вимовну готовність учнів, розвивати їх слухову
короткочасну пам’ять; виховувати повагу до речей, акуратність у їх
користуванні.
Мовний матеріал: I have got three ….
Обладнання: аудіо- та відео
диск, ноутбук, тематичні малюнки, підручник, зошит-пропис.
ХІД УРОКУ
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ
ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання. Організація класу.
T: Good morning, children. I am glad to see you. I am fine today. How
are you?
2. Оголошення теми та мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності чнів.
Т: - Ви любите гратися
з іграшками?
- А ви б хотіли піти в
гості?
- Сьогодні ваше бажання
здійсниться. Я пропоную вам піти в гості до героїв нашого підручника- до Ліз і
Тома. Сподіваюсь, що ви пригадаєте назви іграшок, безпомилково будете
розповідати про іграшки, які є у вас, пригадаєте вивчені літери.
- А щоб нового ви хотіли
сьогодні дізнатись та досягти? (на дошці підказка- назви нових іграшок, числа
1-5 та літера Nn)
- А для цього нам
знадобиться увага, старанність, знання та дружба)
3. Введення в іншомовну
атмосферу.
3.1. Фонетична зарядка. Робота
з абеткою
- Налаштуємо язички на урок
англ.мови: Mm, Nn і т.д.
3.2. Актуалізація опорних
знань учнів.
- У Ліз і Тома є безліч іграшок.
Давайте пригаємо з якими ігашками вони нас познайомили на минулому уроці. (Mind-map)
Toys- a doll, a car, a plane.
- What is it?-It is a doll/ car/ plane?
- How many dolls
(cars, planes) can you see?- Скільки ляльк ти бачиш на цьому
малюнку?
- One doll.( two cars,
three planes)
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.Ознайомлення з новими ЛО. Робота з
Mind-map, підручником (ст. 42) та аудіодиском (46)
-Які ж іграшки є ще у дітей? Open your books at page 42. Ex. 1.
-a train, a ball, a teddy.
(учні називають іграшки,
повторють вимову за вчителем, доповнюють таблицю)
-Listen, repeat and
point.(учні слухають аудіозаприс, повторюють та показують на відповідну
іграшку)
2.Представлення
гграматичного матеріалу з опорою на аудіоматеріал.
-Давайте порівняємо скільки
ведмедиків та м’ячиків є у Ліз та Тома. Впр.2
-Скільки teddies є у дівчинки
на 1 мал.? (one teddy)
-Скільки teddies є у хлопчика
на 2 мал.? (four teddies)-1,2,3,4,
-Скільки balls є у дівчинки на
1 мал.? (one ball)
-Listen, point and repeat. (аудіозапис 47)
3 Фізкультхвилинка.
Hands up,
Hands down.
Hands to the sides
Sit down.
4.
Мовлення
-У кожного з вас є іграшки.
Розкажіть про них для дітей за зразком- I have got two dolls.
(учні розповідають про свої
іграшки)
5. Ознайомлення з новою
літерою. Відеододаток
5.1. - У Ліз є улюблення
лялька. Вам цікаво дізнатись, як її звати? То ж послухайте, подивіться і
скажіть.
-То як звати ляльку? Nina.
-Який звук ви чуєте на початку
цього слова?
-А як називається літера, яка
позначає цей звук?
-Літера Nn, звук «н». The Nn says «н».
-Find and point the letter Nn.
5.2. Пояснення написання
літери.
-Чи схожі велика і маленька
літери?
Літера Nn складається з 2
елементів: перший-пряма лінія із заокругленням угорі, друга-пряма із
заокругленням угорі та внизу. Починаємо писати з середини верхньої додаткової
стрічки. Ведемо вверх, пишемо заокруглену лінію, торкаючись верхньої додаткової
стрічки, і ведемо її до нижньої рядкової. З середини цієї пишемо заокруглену
лінію, яка торкається верхньої додаткової і переходить у пряму, яка похило
пишеться до нижньої рядкової. Тут лінія заокруглюється праворуч. ( аналогічно
пояснюється написання маленької літери)
1.3. Робота у
зошитах ст. 15.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підсумок уроку. Оцінювання
учнів.
-
Чи сподобалось вам гостювати у Ліз і Тома?
-
-З якими іграшками вони вас сьогодні ознайомили?
-
Скільки м’ячиків у Тома? 5- 1,2,3,4,5
-
Як звати ляльку Ліз?
-
З якої літери починається її ім’я?
-
Який звук позначає ця літера?
-
Сьогодні ви всі працювали, були активні, але ...
Хочу відмітити роботу таких
учнів:.....
-Thank you for the lesson. Good bye.
Тема: Мій день народження (1 клас).
Мета: повторити й
активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити
їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у
теперішньому
неозначеному часі та структур:How old is she/he? He/she is…
Розвивати навички
письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та
пам’ять.
Виховувати культуру
спілкування.
Обладнання: м’яч, картки для роботи,
тематичні малюнки, робочий зошит, ноутбук, СD диск.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1.
Привітання.
– Stand up, please. Good morning!
Good morning.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
1.
Повідомлення теми та мети уроку.
– Today we’ll speak about the celebration of
birthday. You learn new letters Ww, Xx and words And make up sentences what we
do every day.
OK.
Let’s start our lesson.
Уведення в іншомовну атмосферу.
Мовна розминка
How old is she/he? He/she is… (p.58 Ex. 2)
Повторення раніше вивченого
гра “ A ball”
– I’ll name the words in English and you must name
them in Ukrainian.
І. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1.
Введення нової лексики
семантизація слів
– Look at the picture of ex 2. p 58
– Say what children do on the first picture. (dance).
– Repeat altogether.
(аналогічно вводяться слова уроку)
Написання і вивчення нових букв Ww, Xx
Нові слова wolf, ox
Вивчення вірша.
а) читання вірша вчителем
– Listen to the rhyme and say what numbers do you
hear.
– OK. And now repeat all together. You can tell this
rhyme your friend on his birthday.
б) розучування пісні “happy birthday” p.61
3.
Розвиток навичок говоріння.
How old
are you? I am six.
4.
–Розвиток навичок письма.
Повторення літер
– Look at the page 59 Listen and find the capital
letters and write.
5.
Розвиток навичок читання.
– ex 2, p. 60
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1.
Підведення підсумків уроку.
– What new words did you learn at our lesson? What
tasks did you like most of all?
2.
Закінчення уроку.
– At home tell your parents about your birthday party.
– The lesson is over. Good – bye!
Тема: Хобі. (
3клас) Карп'юк
Мета: Повторити й активізувати ЛО
теми.
- Навчати монологічного
мовлення за темами.
- Активізувати мовну конструкцію he\she likes...
- Виховувати любов до школи та оточуючих предметів.
Обладнання: Підручник, РЗ, тем.малюнки, розд. матеріал
- Активізувати мовну конструкцію he\she likes...
- Виховувати любов до школи та оточуючих предметів.
Обладнання: Підручник, РЗ, тем.малюнки, розд. матеріал
Хід уроку
І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання
T:Hello my dear pupils! Who is on duty today? Who is absent today? What day is today?
2.Уведення в іншомовну атмосферу. Мовленнєва розминка.
І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання
T:Hello my dear pupils! Who is on duty today? Who is absent today? What day is today?
2.Уведення в іншомовну атмосферу. Мовленнєва розминка.
Good morning, good morning
Good morning to you.
Good morning, good morning
We are glad to see you!
ІІ. Основна частина уроку
1.Повідомлення теми та мети уроку
T:We'll speak about the lessons and days of the week again. And at the end of the lesson you'll learn to tell, which lesson and day do you like best of all.
2.Перевірка д\з
3.Подання тексту для читання, впр. 4 с.55
1.Повідомлення теми та мети уроку
T:We'll speak about the lessons and days of the week again. And at the end of the lesson you'll learn to tell, which lesson and day do you like best of all.
2.Перевірка д\з
3.Подання тексту для читання, впр. 4 с.55
1)Етап підготовки до читання
Бесіда з учнями
T: Do you have a favourite day\lesson? What is it?
Бесіда з учнями
T: Do you have a favourite day\lesson? What is it?
2)Етап читання
Учні читають, перекладають текст і підбирають
малюнки до тексту.
3. Повторення лексичного матеріалу «Навчальні
предмети».
Робота у робочому зошиті ст.37
Зєднати назви предметів із завданнями, що учні роблять на уроках.
Наприклад: Maths – count and do sums.
Sport – jump, run and play sports.
Вивчення нової лексики. Використання картинок із зображенням діяльності
осіб.
reading, drawing, writing,
playing.
Введення граматичних конструкцій в усній мові
He
likes drawing. I like reading. They like playing
4.
Розвиток мовленнєвої діяльності. Робота ланцюжком.
1)Впр. 5 с.55 Look at the picture. Then ask and answer.
Picture 1. Which Lesson is it?
1)Впр. 5 с.55 Look at the picture. Then ask and answer.
Picture 1. Which Lesson is it?
It is Art.
What do you do in this lesson?
We draw, paint.
5. Фізкультхвилинка.
Hands up,
Hands down.
Hands to the sides
Sit down.
6 Сприйняття іноземної мови на
слух.
Учні слухають прочитані вчителем речення і перекладають їх.
Впр. 1 с.54
7 Розвиток мовленнєвої
діяльності.
Учні повторюють речення за вчителем вправу у робочому зошиті впр.3 с. 36
Bill likes Maths. It is his
favourite lesson.
III Заключна
частина уроку
1) Домашня робота
-Повторити слова, виконати впр. 1 с.38 (робочий зошит)
1) Домашня робота
-Повторити слова, виконати впр. 1 с.38 (робочий зошит)
2) Підведення підсумків уроку. Похвалити учнів за їхню роботу нам уроці,
вказати помилки
-Учні скажіть , що ми сьогодні робили на уроці?
3) Виставлення оцінок.
The lesson is over! Stand up! Thank
you for the lesson! Goodbye!
Тема: Професiї. (5 клас)
Мета: закрiпити лексику з теми; активiзувати
читання,говорiння,аудiювання;виховувати позитивне ставлення до iноземної мови.
Обладнання: пiдручник,кольоровi
картки з теми “Професiї”,
карточки для парної роботи, ноутбук з відеофільмом.
Хiд роботи
1)Органiзацiйний момент.
Good morning, pupils!
(Вiрш”Good morning”).
Sit down,please. Who is on duty today?Who is absent?The topic of our
lesson is “Professions”.At the end of the lesson you must name the professions, speak about some of
the professions, read
the dialogue.
2)You
know a lot of professions. Look, I have some letters from different people. I want to read them
and you will say what these people are.
1.I like children very much. I like to read books, to write on the blackboard too. What am I?(a
teacher.)
2.I like children very much, but I do not like to write on the blackboard. I go to the
hospital every day. What
am I?(a doctor.)
3.I like cars and buses .I like to travel very much .I can drive a car,
a bus or a tram too. What am I?(a driver)
4.I like flowers and trees.Every day I go to the garden and water
flowers there.What am I?(a gardener)
3)You
are very good pupils. And now tell me, please, what other
professions do you know?
Let’s make up “A MAP OF PROFESSIONS”
PROFESSIONS
A singer a worker a militiaman a builder an engineer
4)Are
you tired? Have
a rest. Who wants to be a
trainer?
I can jump,jump,jump.
I can swim,swim,swim.
I can run,run run.
I can fly,fly,fly.
5)Let’s
write something. Match
the words with their definitions.
1.a singer a)teaches
pupils
2.a businessman
b)makes cakes
3.a teacher c)treats
people
4.a doctor d)sings
songs
5.a builder e)builds
houses
6.a gardener f)works in the
field
7.a cook g)drives
cars
8.an engineer h)works at the
office
9.a farmer i)waters
the flowers and trees
10.a driver j)constructs
machines
Keys:1d,2h,3a,4c,5e,6i,7b,8j,9f,10g.
6)After
that we play a game.I’ll show you some pictures and ask questions.You must say
“Yes,he is” or “No, he is not”
-Is he a teacher? Yes,he is.He is a teacher.
-Is he a driver? No, he is not.He is a militiaman.
-
Is he a tractor-driver? No,he is not.He is a doctor.
-Is he a cook? Yes,he is.He is a cook.
-
Is he an engineer? No,he is not.He is a builder.
-Is he a combine-operator?No,he is not.He is a tractor-driver.
-Is he a worker?No,he is not.He is a driver.
7)We
have worked a lot. Now
let’s watch video about professions.
Home task: Make up a story about your family and tell what your parents
are.
We have done much work today.I must say your are good pupils.Your marks
are…The lesson is over.Good-bye.
Тема: Дикі тварини. (1клас)
Мета: вивчити назви диких тварин, ознайомити учнів з цікавими фактами із життя
диких тварин, тренувати учнів у вживанні навчального матеріалу попередніх
уроків; удосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати
пам’ять, увагу, навички мислення та говоріння англійською мовою; виховувати
почуття любові до тварин та природи.
Обладнання: : пiдручник, кольоровi картки з теми “Тварини”, ноутбук з відеофільмом,
тваринки – іграшки.
Хід уроку
1.
Організаційний момент.
1) Привітання
й повідомлення теми і мети уроку.
Good morning, children!
I am glad to see you.
Сьогодні у нас
з вами незвичайний урок. Нас чекає подорож до чарівної країни, яка називається Animal Land. Як ви думаєте,
хто живе в цій країні? Правильно! Тварини. Протягом
нашої подорожі ми будемо зупинятися на різних станціях та виконувати цікаві
завдання.
2) Уведення в
іншомовну атмосферу. Фонетична розминка.
А для того,
щоб потрапити до чарівної Країни Тварин, нам з вами, по перше, треба сказати
магічні слова. Давайте всі разом промовимо.
Oh, where? Where does the bear live?
Oh, where? Where does it live?
It lives in the forest!
It lives in the forest!
It lives in the forest!
That’s where it live!
And now,
close your eyes and count to ten. OK? А
тепер, заплющте очі і порахуйте до 10. So, one,
two, three…Now open your eyes. You are at the Land of Animals .
II. Основна частина уроку.
II. Основна частина уроку.
1.
The first station is “Secret Station”.
1. Перша станція,
на якій ми зупинемося – це станція секрет. So, I have a secret for you. Look! It is a
box. It is a magic box. There are
a lot of toy animals. Your task is to take an animal out of the box and to
describe it. Ok?(Опис тварини).
2. The second station is «Riddles».
Наступне
завдання- відгадайте загадки:
§ It is very big
and grey. It can walk. It has a very long nose. It lives in India and Africa . (An elephant)
§
I live in the
river. I am not fish. I am green. What am I? (a
frog).
§ I am from Africa . I am green. I am big. I am strong. I can swim
very well. I like
fish. (a Crocodile).
§
I am grey,
strong. I can run, jump. I like
meat.(a Wolf).
§ I am from Russia . I am
very big and brown. I can run, climb. I live in the forest. (a Bear).
§
I am grey in
summer and I am white in winter. I can run and jump. I have long ears and a
small tail. I like carrots. (a Hare).
§
I am not
small. I am not big. I can run, jump, climb. I like milk. I like
mice. I live in the
house. (a Cat).
§
I am red and I
have a fine tail, I live in the forest, I like meat. (a fox)
§
It lives in
the forest. It likes bananas. (A
monkey).
§
This animal
likes grass. It is a domestic animal. It gives us milk. It’s black and white. (A cow).
3.The third station.
Фізкультрозминка.
I can jump,jump,jump.
I can swim,swim,swim.
I can run,run run.
I can
fly,fly,fly.
4. Zoo station.
Добре, діти, ми з вами прибули до наступної станції.
Давайте
прогуляємося по зоопарку. Яких тварин ви бачите?
§
(за слайдами називають тварин) I can see a ….
§
Song “Going to
the zoo”
5. Lexical station.
Ми прибули до
останьої станції – лексичної. Підійдіть до столу й оберіть картку.
(Діти
підходять до столу та тягнуть картинки.
Oh, look, who is this? It is a bear.
Гра “Jumbled letters”
Складіть слова
з поданих літер
За кожне
слово- 1 бал
Гра «Do you know animals»
Кожен повинен на дошці написати
назви тварин (по 5)
Завдання:
розподілити тварин на диких та домашніх (wild and domestic).
Гра «Wild or domestic?”
Учні отримують картки з тваринами (по 12 карток кожному), і розподіляють тварин на диких та
домашніх (wild and domestic).
Заключна
частина уроку.
Домашне
завдання.
Вивчити і вміти
написати слова тварин.
Підведення підсумків уроку.
So, children, our
travelling is going to the end. You were very active and that’s why I’ll give
you high marks today. And? Now? Tell me please? Do you like our today’s
travelling? Thank you very much and have a good day. Bye-bye, my dear friends.
Немає коментарів:
Дописати коментар